V posledních desetiletích zaznamenaly obory na rozhraní biologie a chemie významný metodologický posun. Postupy, které byly v relativně nedávné minulosti považovány za špičkové vědecké úsilí, se rychle rozšířily do prakticky všech laboratoří a potřebné vybavení se dá v mnoha případech objednat na pár kliků (například na verkon.cz ). S vyšší poptávkou po tomto vybavení přichází jeho efektivnější výroba a s tím spojené snížení ceny. Tento trend zase přispěl k vývoji metod, které spoléhají na zpracování velkého množství vzorků a dat, a na pozadí toho všeho stojí téma dnešního článku - velká spousta pipetování.
Například u kvantitativní RT-PCR se i běžný uživatel snadno dostane k několika stovkám reakcí a zpracování takového experimentu pomocí běžných automatických pipet může být velmi fyzicky i psychicky náročné. Usnadnit práci nám mohou elektronické pipety , které nasávání a vypouštění roztoku provádějí stiskem tlačítka a tím výrazně uleví rukám ve srovnání s pipetami s pístem.
Krokovací pipety umožňují nasát do svých nástavců větší množství roztoku a postupně ho dávkovat po menších objemech, čímž uživateli ušetří opakované nasávání. Pro práci s kapalinami s větší viskozitou nebo vyšší tenzí par je možné nastavit rychlost napouštění a vypouštění a suplovat tak zkušenosti laboratorního pracovníka. A to vše pouze stiskem tlačítka.
Digitální pipety nabízejí ještě více možností. Potřebujete po nadávkování vzorek ještě promíchat opětovnými nataženími? Žádný problém - stačí nastavit a uložit program. Navíc jsou digitální pipety k dispozici i v osmi- a dvanáctikanálovém provedení, které ještě více usnadňuje práci s mikrotitračními destičkami a stripy mikrozkumavek.
Pokud se právě pouštíte do experimentů vyžadujících velké množství molekulárně biologických reakcí, zvažte investici do elektronické pipety, investice se Vám může velmi brzy vrátit prostřednictvím ušetřeného času a námahy.